20 Mart 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Ruhani'den İsrail'e çok sert sözler

Ruhani, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ülkesinin ılımlılık ve  diyalog peşinde olduğunu belirtti.

TEHDİT ETMİYORUZ, TEHDİTLERİ DE TOLERE EDEMEYİZ

Biz kimseyi tehdit etmiyoruz, kimsenin de bizi tehdit etmesini tolere edemeyiz diyen Ruhani, Bizim söylemimiz saygı ve onurdur. Tehdit ve  korkutmalarla hareket etmeyiz ifadelerini kullandı.

İran ve P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın (JCPOA) 2  yıllık müzakere sonucunda elde edildiğine dikkati çeken Ruhani, bu anlaşmanın BM  Güvenlik Konseyi’nin de onayıyla artık uluslararası bir hüviyete kavuştuğuna  işaret etti. Ruhani, Bu anlaşma tamamıyla uluslararası topluma aittir, sadece  bir ya da iki ülke veya entite arasında değildir. diye konuştu.

HAYDUT SİYONİST REJİMİN NÜKLEER SİLAHLARI VAR

İran’ın nükleer silah hedefi olmadığını ve olmayacağını savunan  Ruhani, İsrail’i kast ederek, Haydut Siyonist rejim, nükleer silahlarıyla  bölgesel ve küresel güvenliği tehdit edip hiçbir uluslararası anlaşmaya uymamasına rağmen barışçıl bir ülke gibi ders verme cüretini göstermesi esef vericidir. değerlendirmesinde bulundu.

İLK BOZAN BİZ OLMAYACAĞIZ

Ruhani, nükleer anlaşmayı bozan ülke olmayacaklarını da vurgulayarak,  şunları kaydetti:

Huzurunuzda, İran İslam Cumhuriyeti olarak nükleer anlaşmayı ilk bozan ülke olmayacağımızı beyan ediyorum. Ancak herhangi bir tarafın bunu ihlal etmesi durumunda kararlı bir şekilde cevap vereceğiz. Eğer bu anlaşma, dünya siyasetine yeni çıkan haydutlar tarafından bozulursa çok yazık olur. Dünya büyük bir fırsatı kaçırmış olur. Bu talihsiz eylem İran’ın gelişme ve ilerlemesinin önünde duramaz. Uluslararası anlaşmaları ihlal ederek yeni ABD yönetimi ancak kendi kredisini bitirir. ABD’nin uluslararası müzakerelerdeki sözlerine duyulan güven zedelenir.

MÜSLÜMANLAR SIKINTIDAYKEN İSTİKRAR BEKLEMEYİN

Filistin konusuna da değinen Ruhani, Irkçı rejimlerin Filistinlilerin en temel hakları ve topraklarını alamayacağını ifade etti. Ruhani, Yemen, Suriye, Irak, Bahreyn, Afganistan, Myanmar ve diğer bölgelerdeki  Müslümanlar savaş, sıkıntı ve yoksulluk altındayken kimse uzun dönemli istikrar, kalkınma ve refah beklemesin. şeklindeki görüşlerini dile getirdi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü