24 Mart 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Eski Müslüman Kardeşler Lideri Akif hayatını kaybetti

Mısır’ın ilk seçilmiş Başkanı Muhammed Mursi’nin askeri bir darbe ile 2013 tarihinde devrilmesinin ardından Mehdi Akif de tutuklanan yüzlerce Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyelerinden biriydi.

Önce şiddet bağlantılı suçlamalarla ömür boyu hapse mahkum edilen Mehdi Akif temyizin bu kararı bozmasının ardından yeniden yargılanıyordu. Ailesi sağlık sebebiyle salıverilmesi için online kampanya başlatmıştı.

Müslüman Kardeşler’in kurulduğu yıl olan 1928’de doğan Mehdi Akif 1940 yılında Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na üye oldu. 1954 yılında Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdunnasır’a düzenlenen suikast girişiminin ardından Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na karşı başlatılan bir bastırma harekatı sırasında 1954’ten 1974 tarihine kadar yirmi yıl hapis yattı.

Mübarek’in devlet başkanı olduğu 40 yıl boyunca, 2011 yılında başkanlıktan düşürülünceye kadar onun asıl rakibi Mehdi Akif’ti.

Akif, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın Başkanı olduğu 2005 yılında yapılan seçimlerde Mısır Parlamentosunun yüzde 20’sini temsil etme hakkını kazandı.

Müslüman Kardeşler’den doğan Filistin Hamas Teşkilatı, Akif’in ölümünü milletin en önde gelen bir kaybı olarak niteledi.

Raed Mah’D Khalil Subaih

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü