24 Mart 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

BM'de ortalığı kızıştıracak çağrı!

Abe, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,  2006’dan bu yana gerçekleştirdiği 6 nükleer denemenin ikisini son üç haftada  yapan Kuzey Kore’ye karşı diyalog sürecinin artık bittiğini ve şimdi baskı zamanı olduğunu bildirdi.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR TEHDİT

 ABD Başkanı Donald Trump’ın BM kürsüsünden yaptığı konuşmada Kuzey  Kore rejiminin tamamen imhası şeklindeki sert ifadelerinden sonra Japonya Başbakanı Abe de Kuzey Kore’nin füze denemelerinden vazgeçmeyeceğini ve benzeri görülmemiş bir tehdit olduğunu söyledi.
 
Kuzey Kore konusunda, gerekli olan şey eylem diyen Abe, Kuzey  Kore’nin provokasyonlarına bir son verebilmemiz, uluslararası toplumun dayanışmasına bağlıdır. Fazla zamanımız kalmadı. ifadelerini kullandı.
 
Abe, konuşmasında şunları kaydetti:
 
Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaparak karara (BM Güvenlik Konseyi  kararı) uymadığını şimdiden göstermiş durumda. Karar başlangıcın ötesinde bir şey  değildir. Füze yapımı için gerekli maddi, insani ve teknoloji gibi kaynakların  Kuzey Kore’ye gitmesini engellemek zorundayız.

ŞİMDİ DİYALOG ZAMANI DEĞİL

Şimdi diyalog zamanı değil. Artık baskı uygulamanın zamanı geldi.  diyen Abe, Sadece BM’nin Kuzey Kore’ye yeni yaptırımları kabul etmesiyle memnun  olamayız. Şimdi önemli olan yaptırımlar sekteye uğramadan yürürlüğe konmalı ve bu da Çin ve Rusya ile yakın işbirliği gerektiriyor. ifadesini kullandı.

TRUMP KUZEY KORE’Yİ ‘TAMAMEN YOK ETME’ UYARISINDA BULUNMUŞTU
 
ABD Başkanı Trump da Abe’nin konuşmasından bir gün önce yaptığı ilk BM  hitabında, ABD’nin tehdit edilmesi halinde Kuzey Kore’yi tamamen yok etme uyarısında bulunmuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkı bulunan iki doğu bloğu  ülkesi Çin ve Rusya, Kuzey Kore’nin nükleer füze deneme programı konusundaki  krizde diyalog önerisinde bulunurken, bu yıl BM Genel Kurulu çalışmalarına  katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump’ın sert Kuzey Kore açıklamasını  eleştirmişti.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü